افزایش تولید «شیشه» در افغانستان


18 اسفند 1399 43 بازدید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل از مهر ، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: محققان ایرانی یک پروژه تحقیقاتی را در خصوص سرطان‌زا بودن تریاک انجام دادند که به سرطان زا بودن تریاک همانند سیگار دست یافته اند.

اسکندر مؤمنی در نشست ویدئو کنفرانسی با قادا والی مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) گفت: علیرغم شرایط کرونایی که تمام دنیا را تحت تأثیر قرار داده و وجود تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، جمهوری اسلامی از مبارزه با مواد مخدر دست نکشیده است.

ایشان با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر گفت: در شش ماهه نخست امسال، درگیری‌های مسلحانه ۱۳ درصد و کشفیات مواد مخدر ۲۶ درصد افزایش یافته است، همچنین طی این مدت، ۷۰۰ تن مواد مخدر در سراسر کشور کشف شده است؛ در همین ماه جاری نیز یک محموله دو تنی از مواد مخدر کشف شده که مقصد آن کشورهای اروپایی بوده است.

دبیرکل ستاد در ادامه گفت : در حوزه کاهش تقاضا و پیشگیری از اعتیاد، طرح یاریگران در حال اجراست و برنامه‌های پیشگیرانه‌ای در کشور برای گروه‌های هدف همچون دانش‌آموزان، دانشجویان، کارگران، خانواده‌ها و… انجام می‌شود، همچنین دو مرکز نگهداری و بازپروری زنان در تهران به تازگی افتتاح شده است که همانند اینکاس نیازمند حمایت ویژه از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل هستند.

تریاک همانند سیگار سرطان زا است

مؤمنی با اشاره به حوزه درمان گفت: طی چند سال گذشته، محققان ایرانی یک پروژه تحقیقاتی را در خصوص سرطان‌زا بودن تریاک انجام دادند که نتیجه این پروژه، به مرکز جهانی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل ارسال شد، سازمان جهانی بهداشت نیز همانطور که ۴۰ سال پیش، سرطان‌زا بودن سیگار را تأیید کرد، سرطان‌زا بودن تریاک را تأیید و در سایت خود درج کرد.

دبیرکل ستاد تاکید کرد: علی رغم تلاش و اقدامات جمهوری اسلامی ایران، تنها ۳۰ درصد برنامه همکاری کشوری به دلیل نبود تأمین اعتبار کافی اجرا شد که مهمترین دلیل آن اختصاص اعتبار با سهم کمتر از سوی دفتر UNODC و سهم بیشتر از سوی کشورهای کمک کننده بود که محقق نشد.

وی با بیان اینکه انتظار داریم در برنامه جدید همکاری (۲۰۲۵-۲۰۲۰) به صورت ویژه، تمهیداتی در نظر گرفته شود تا ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر تنها نماند، گفت: برخی کشورها مطمئن هستند که جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه‌های دینی خود و قوانین و مقرراتی که دارد، دست از مقابله با مواد مخدر بر نمی‌دارد، حتی اگر کشور دیگری در این مسیر همراهی نکند؛ لذا کافی است ایران اقدامات مقابله‌ای به خصوص در بخش ترانزیت را متناسب با کمک‌های جامعه جهانی تنظیم کند، آن وقت کمک‌ها سرازیر می‌شود؛ پس اگر کشورهای اروپایی سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر ادا نکنند در بخشی که مربوط به ترانزیت مواد مخدر است مانند خودشان رفتار می‌کنیم و سیاست‌هایمان را تغییر می‌دهیم.

دبیرکل ستاد نگرانی عمیق و شدید خود را از افزایش فزاینده تولید مواد مخدر صنعتی به ویژه شیشه در افغانستان ابراز کرد و گفت: طی یکی دو سال گذشته، تولید مواد مخدر صنعتی و شیشه در افغانستان افزایش قابل توجهی یافته است که اگر این روند، استمرار یابد کشورهای منطقه و اروپایی را شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مؤمنی تصریح کرد: تولید شیشه نیازمند دانش و تکنیک‌های روزآمد، پیچیده و جدید است و بدون حمایت کشورهای غربی و آمریکایی حاضر در آن کشور، امکان این حجم از تولیدات نیست؛ لذا باید تمهیدات خاصی برای کاهش این تولیدات اندیشیده شود.

وی در پایان آمادگی ایران را برای میزبانی نشست مجازی یا حضوری ابتکار سه جانبه اعلام و تاکید کرد: اگر در مناطق دیگر دنیا، تولید و توزیع و ترانزیت مواد مخدر جنبه تجاری و سودآوری دارد، در این منطقه جنبه امنیتی دارد؛ چرا که تأمین منابع مالی و اشرار و تروریست‌ها از درآمدهای مواد مخدر است.

نظرات کاربران 0 نظر