تلفن تماس : 82233260

اهمیت 4 برنامه مهم در حوزه آسیب‌های اجتماعی


04 خرداد 1399 11 بازدید

به گزارش اطلاع رسانی پیشگیری نوین به نقل از ایسنا ، معاون استاندار گیلان از شناسایی آسیب های فرهنگی و اجتماعی موجود در جامعه در شورای اجتماعی کشور خبر داد و تصریح کرد: اولویت های کاری کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده در چهار محور حاشیه نشینی، اعتیاد، طلاق و مفاسد اخلاقی مشخص شد. 

محمود قاسم نژاد در کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استانداری گیلان، با اشاره به اهمیت بالای مسائل فرهنگی و اجتماعی در جامعه، اظهار کرد: ابعاد گوناگون مسائل فرهنگی و اجتماعی می تواند اثرات مثبت و منفی بر عملکرد آحاد جامعه داشته باشد.

ایشان با اشاره به ضرورت پرداختن به آسیب های فرهنگی و اجتماعی در کارگروه های مربوطه، افزود: کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده زمینه تبیین مسائل فرهنگی و اجتماعی را فراهم می کند تا با استفاده از تجارب، دانش، اعتبارات و ظرفیتهای دستگاه ها آسیب ها را به حداقل برسانیم.

قاسم نژاد اعتیاد را ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی دانست و تصریح کرد: بسیاری از ناهنجاری ها همچون عدم درآمد کافی و سطح پایین رفاه خانوار طلاق را به دنبال دارد ، لذا ماموریت اصلی کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده این است که در کنار آسیب های اجتماعی به مباحثی از قبیل فضای مجازی، بیماری های غیر واگیر، سبک زندگی، سرطان ها، دیابت و امنیت غذایی بپردازد. در این راستا کمیته های لازم ذیل کارگروه مذکور به دبیری دستگاه های مربوطه تشکیل خواهد شد. برنامه های ارائه شده توسط این کمیته ها در شورای برنامه ریزی و توسعه استان اعتبار دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه استان گیلان طی سال های ۹۷-۹۶ رتبه های اول تا هفتم طلاق در کشور را دارا بوده است، عنوان کرد: نرخ طلاق در گیلان طی سال گذشته ۱.۶ درصد افزایش یافته و رتبه هشتم نرخ خودکشی را در کشور داریم. رتبه گیلان در تعداد زنان سرپرست خانوار نیز ۱۱ کشوری است.

قاسم نژاد با بیان اینکه ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان وظایف کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده را تبیین کرده است، متذکر شد: شناسایی و کاهش کانون های آسیب پذیر اجتماعی، بررسی و ارائه راهکارهای ارتقای شاخص های رفاه و توسعه اجتماعی، ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی و توجه به سلامت و امنیت غذایی از جمله این وظایف است.

معاون استاندار گیلان با اشاره به تجمیع شورای سلامت و امنیت غذایی، کارگروه امور بانوان و خانواده، کارگروه توسعه گردشگری و صیانت از بناهای تاریخی و میراثی و کارگروه فرهنگی و اجتماعی در کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده استان، گفت: به دنبال بهبود شاخص های فرهنگی و اجتماعی استان هستیم.

نظرات کاربران 0 نظر