بسیج و ساخت 10 اردوگاه کرامت برای مقابله با اعتیاد


18 مرداد 1399 96 بازدید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل از فارس ، معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه به مواد مخدر در آیین افتتاح اردوگاه ترک اعتیاد و صیانت "کرامت" استان اصفهان در مبارکه ، بیان داشت: مواد مخدر به مثابه "جنگ خاموشی است که علاوه بر هزینه مادی، هزینه‌های معنوی بسیار از جمله شهادت چهار هزار نفر از بهترین جوانان کشور را به همراه داشته است‌.

ناصر اصلانی با اشاره به همسایگی دو کشور افغانستان و پاکستان در مجاورت ایران، گفت: میزان تولید این ماده مخدر در افغانستان در سال ۲۰۰۰ حدود ۲۰۰ تُن بود و پس از حضور آمریکایی‌ها در سال‌های اخیر به مرز ۱۰ هزار تُن رسید.

وی افزود: سطح زیر کشت این مواد در افغانستان پیش از این ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار بود ولی امروز به ۲۶۵ هزار هکتار رسیده است.

ناصراصلانی با اشاره به این‌که تمام کشورها برای کاهش این آسیب برنامه‌هایی دارند، افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر با ۱۴ سازمان و وزارتخانه عضو، برنامه‌هایی را تدارک دیده و در کل کشور پنج آسیب اجتماعی مهم شناسایی شده که یکی از آن‌ها مواد مخدر است.

وی تاکید کرد : در همین راستا ستاد مبارزه با موادمخدر، تفاهمنامه‌ای با بسیج مستضعفین منعقد کرد و این سازمان با آغوش باز این ماموریت را پذیرفت تا در راستای منویات رهبر معظم انقلاب ۱۰ اردوگاه کرامت در سطح کشور راه‌اندازی کند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد در ادامه گفت : امروز افتتاحیه پنجمین اردوگاه کرامت در استان اصفهان برگزار شد و ۲ مرکز نیز بزودی در استان‌های خوزستان و همدان راه‌اندازی خواهد شد و همچنین سه مرکز دیگر در استان‌های خراسان رضوی، مازندران و البرز در مراحل ساخت قرار دارد.

اصلانی تاکید کرد : در جمع‌آوری معتادان متجاهر با کمک زیرساخت‌های ایجاد شده در بحث بهداشت و درمان هیچ کجا کمبود جا و مکان نداریم ولی بیماری کرونا بر این مساله سایه انداخت و روند اجرایی آن را کُند کرد.

 اصلانی خاطرنشان کرد: اردوگاه‌های کرامت مصداق مراکز ماده ۱۶ نیست که تنها به سم زدایی اکتفا کنند بلکه شناسایی، جمع آوری، نگهداری، درمان و صیانت را به عنوان چرخه کامل بازگشت معتاد به زندگی عادی در دستور کار دارند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد درباره وضعیت استان اصفهان در مبارزه با مواد مخدر گفت: اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه پیشگیری و مقابله در این استان صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: اصفهان در حوزه پیشگیری از اعتیاد موفق بوده است و در حوزه‌های مختلف دانشجویی، دانش‌آموزی و کارگری و تمام شاخص‌ها جایگاهی مناسب‌تر در مقایسه با وضعیت کشور قرار دارد که نشان از هماهنگی خوب در این زمینه در سطح استان است.

اصلانی تاکید کرد: نرخ شیوع مواد مخدر در رده سنی عمومی در استان اصفهان ۲.۴۲ و در کشور ۵.۴ درصد است. نرخ تمایل به مشارکت فعال در مقابله با مواد مخدر در استان اصفهان ۶۶.۲۱ درصد است؛ در حالی که میانگین این نرخ در کشور ۶۶.۱۵ درصد است.

وی تصریح کرد: میزان کشف و ضبط مواد مخدر در سه ماهه اول سال جاری در این استان ۱۶ تُن بوده که نسبت به مدت مشابه بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

مراسم افتتاح مرکز صیانت و ترک معتادین با عنوان ارودگاه کرامت استان اصفهان با حضور سردار سرتیپ غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج کشور و عباس رضایی استاندار استان در اردوگاه امام علی (ع) مبارکه برگزار شد.

نظرات کاربران 0 نظر