توقف نرخ شیوع «اعتیاد» در جمعیت دانش‌آموزی


18 اسفند 1399 56 بازدید

کل ستاد مبارزه با مواد مخدر نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانشجویان را 4 درصد و در دانش‌آموزان 2 درصد خواند و گفت: با اقدامات مؤثری که از سوی دستگاه‌ها و خانواده‌ها انجام شد، نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی متوقف شد. 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل از ایسنا ،دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در آیین امضای  تفاهم‌نامه  همکاری مشترک جدیدی بین ستاد مبارزه با موادمخدر و جمعیت هلال احمر با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اجرایی برای پیشگیری اولیه از اعتیاد در کشور که به مدت دو سال امضا شد، گفت: آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، تأثیرات عمیقی در لایه‌های مختلف جامعه می‌گذارد و آثار خود را در کوتاه‌ مدت و بلندمدت نشان می‌دهند.

اسکندر مؤمنی در ادامه گفت : ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مسیر بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده موادمخدر قرار گرفته است و کسانی آنجا حضور دارند که کشت و تولید موادمخدر را توسعه می‌دهند.

 

وی تصریح کرد: میزان تولید موادمخدر در افغانستان به حدود 10 هزار تن رسیده و این مسئله نشانگر افزایش 50 برابری تولید موادمخدر از زمان حضور آمریکاییان در آن کشور است؛ همچنین تولید موادمخدر صنعتی همچون شیشه در افغانستان افزایش قابل‌توجهی داشته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اذعان داشت: تولید موادمخدر صنعتی نیاز به دانش، تکنولوژی، تجهیزات پیشرفته دارد و امکان ندارد افغانستان این حجم از مواد را بدون حمایت آمریکائیان و اروپاییان تولید و در بازارهای دنیا عرضه کند؛ لذا ما مستقیم در جنگی قرار داریم که طرف مقابل، عامدانه کشت و تولید موادمخدر را توسعه می‌دهد.

مؤمنی گفت:کشفیات ایران در شش ماهه نخست امسال با کشفیات سال ۹۲ برابری می‌کند و این نشان از تلاش همه‌جانبه ایران در امر مبارزه با موادمخدر دارد؛ اما معتقدیم در کنار اقدامات مقابله‎ای، باید از ظرفیت مردم و سازمان‌ها که ظرفیت درونی کشور محسوب می‌شوند، برای ایجاد مصونیت و بازدارندگی درونی نیز استفاده کنیم تا حتی اگر موادمخدر در دسترس بود، هیچ‌کس به سمت آن نرود.

مؤمنی نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانشجویان را 4 درصد و در دانش‌آموزان 2 درصد خواند و افزود: با اقدامات مؤثری که از سوی دستگاه‌ها، مردم و خانواده‌ها انجام شد، نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی متوقف شد.

وی با بیان اینکه در اقدامات پیشگیرانه، تمرکز اصلی بر جوانان است و نیازمند همراهی خانواده‌ها هستیم، بر تقویت اقدامات پیشگیرانه تأکید کرد و افزود: در این راستا، در نظر داریم از سازمان جوانان هلال احمر که دارای ظرفیت بین‌المللی و داخلی است، در امر پیشگیری از اعتیاد استفاده کنیم و همکاری‌های فی‌مابین را گسترش دهیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه آموزش، پیشگیری و توانمندسازی از مباحث اصلی تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان ستاد و هلال احمر است، گفت: در حوزه «آموزش»، هلال احمر با توجه به توانمندی بالایی که دارد، می‌تواند نقش‌آفرینی کند، بسیاری از نوجوان و جوانان بر این باور غلط هستند که بعد از یکی دو بار مصرف مواد، قادر به ترک آن هستند که اساساً این باور کذب محض است.

مؤمنی بیان داشت: نتایج یک پژوهش نشان داده است که 33 درصد افراد معتاد تصور می‌کردند بعد از دو، سه بار مصرف، می‌توانند به‌ راحتی آن را ترک کنند و ۳۰ درصد نیز اعلام کردند توان نه گفتن در مقابل پیشنهاد مصرف موادمخدر را نداشتند؛لذا آموزش می‌تواند در پیشگیری از مصرف مواد مخدر افراد مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه «پیشگیری» یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: جمعیت هلال احمر تعامل خوبی با مجموعه نهادهای کشور دارد و کارهای خوب و ارزشمندی را انجام داده است و در حوزه پیشگیری از اعتیاد نیز می‌تواند اقدامات مؤثرتری انجام دهد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اگر جوانی گرفتار اعتیاد شد و در مراکز درمانی تحت درمان قرار گرفت، هلال احمر در بخش «توانمندسازی»، می‌تواند این فرد را دوباره به جامعه برگرداند، یکی از مشکلات اصلی آن است که بهبودیافتگان به دلیل نبود جذب و اعتماد به نفس دوباره به سمت اعتیاد برمی‌گردند؛ لذا آنان در کنار درمان، باید همزمان مهارت و شغلی فراگرفته و تولیدات خود را به فروش برسانند، البته این مهم در برخی مراکز در حال انجام است و هلال احمر نیز می‌تواند کمک شایانی داشته باشد.

مؤمنی تاکید کرد: جمعیت هلال احمر ‌در این سه حوزه می‌تواند نقش‌آفرین باشد تا همه با یاری یکدیگر، این ابر آسیب اجتماعی را ساماندهی کنیم.

.

نظرات کاربران 0 نظر