خانواده ریشه بسیاری از رفتارهای ضد اجتماعی


04 آبان 1399 67 بازدید

خانواده ریشه بسیاری از رفتارهای ضد اجتماعی

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل از مهر ، استاد دانشگاه گفت:ریشه بسیاری از رفتارهای ناپسند و ضد اجتماعی در خانواده است اگر والدین بتوانند فرزندشان را مدیریت کنند و خود نیز به خوبی رفتار کنند و الگوی مناسبی برای فرزندشان می شوند.

حسن نوروززاده در تعریف آسیب‌های اجتماعی گفت: اجتماع از مجموعه افراد تشکیل شده که در ارتباط با یکدیگر هستند و هر اجتماع برای پیشبرد زندگی روزمره، اهداف و آینده‌اش و داشتن نظم و مقررات، یکسری قوانین و چارچوب‌ها رو برای خود مشخص می‌کند که این قوانین و چارچوب‌ها به عنوان مانیفست یا قانون اساسی یک اجتماع در نظر گرفته می‌شود و همه افرادِ آن اجتماع ملزم به اطاعت و تبعیت از آن قوانین و مقررات هستند.

وی در ادامه گفت : هر کس از آن قوانین تخطی کند یک فرد ضد اجتماعی شناخته شده و سایر مردم او را کم فرهنگ و بی فرهنگ تلقی کرده و آن فرد را از خود دور می‌کنند.

محقق و پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی با بیان اینکه اطاعت نکردن از قوانین توسط یک شخص یا اشخاصی اگر بارها تکرار و به یک عادت و رفتار زشت تبدیل شود و موجب آزار و اذیت افراد جامعه و آسیب‌هایی را برای فرد، خانواده و جامعه در ایجاد کند، رفتار ضد اجتماعی و آسیب اجتماعی می‌گویند، گفت: پرخاشگری، طلاق، دزدی، اعتیاد، حاشیه نشینی، مردم آزاری، تکدی‌گری، سرعت و سبقت غیرمجاز، تخریب اموال عمومی، سلب آسایش مردم، کودک‌آزاری، عربده کشی، نزاع و دعواهای خیابانی، کلاهبرداری، مزاحمت برای نوامیس، قتل، فضای مجازی و خیلی از موضوعات دیگر از محدوده آسیب‌های اجتماعی است.

نوروززاده با تأکید بر اینکه آسیب‌های اجتماعی از یک جا آغاز شده و برای حل آن باید سرچشمه و منش آن مشخص شده و پس از آن در پی راهکارها و درمان آن باشیم، گفت: برای شناسایی آسیب‌های اجتماعی هر جامعه، ابتدا آن اجتماع و مردمش رو به خوبی بررسی کرده و مطالعه و تحقیق و پژوهش کنیم که در فلان جامعه چه آسیب‌هایی بسامد بیشتری دارد یعنی بیشتر تکرار می‌شود؛ و با توجه به آن علت و ریشه را پیدا و آغاز به درمان کنیم.

ایشان در ادامه تاکید کرد : ما انسان‌ها اولین اجتماعیِ که در آن قرار داریم خانواده و خانه است و از طریق والدین که فرد با اجتماع بزرگ‌تری به عنوان محله، مدرسه، شهر، استان و کشور و دنیا آشنا می‌شود و اگر والدین بتوانند فرزندشان را مدیریت کنند و خود نیز به خوبی رفتار کنند و الگوی مناسبی برای فرزندشان باشند قطعاً اجتماع خوبی خواهیم داشت.

وی یکی از علت‌های بروز رفتارهای ضد اجتماعی را نداشتن اعتماد به نفس و عزتمندی بیان کرد و افزود: والدین به فرزندشان اعتماد به نفس و عزت نفس و عزتمندی و احساس ارزشمندی القا می‌کنند ؛ بنابراین زمانیکه والدین به فرزندشان احساس ارزشمندی و مفید بودن را با رفتار و گفتار خود القا کنند، طبیعتاً فرزند بسیار خوب و مفیدی را تحویل اجتماع خواهند داد.

نوروززاده افزود: والدینی که خود احساس بی ارزشی درونی می‌کنند قاعدتاً به فرزند خود نیز القا بی ارزشی می‌کنند و زمانیکه فرد از کودکی، خود را بی ارزش و بی‌هدف و پوچ بداند طبیعتاً و قطعاً شروع به رفتارهایی می‌کند که با قوانین اجتماع سازگاری ندارد و منشأ بسیاری از آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

وی یکی از نیازهای اساسی انسان‌ها را نیاز به توجه و دیده شدن بیان کرد و افزود: زمانیکه والدین به اندازه به فرزندشان توجه نکنند و او رو نبینند از آنجایی که فرد در کودکی، نوجوانی و جوانی دیده نشده برای اینکه این نیازش را مرتفع کند، کارهای خلاف قواعد اجتماع را انجام می‌دهد تا با این حرکات و رفتارها در معرض دیدِ دیگران باشد و خودش را به مردم نشان بدهد در واقع سعی می‌کند با رفتارهایی اظهار وجود کند.

نوروززاده گفت: ریشه بسیاری از رفتارهای ناپسند و ضد اجتماعیِ افراد ریشه در خانواده دارد و اگر خانواده به اندازه به فرزندشان بها و ارزش بدهند، او با احساس عزتمندی که به دست می‌آورد، بسیاری از رفتارهایی که آسیب‌های اجتماعی هستند را انجام نمی‌دهند.

 

 

نظرات کاربران 0 نظر