ضرورت نگاه عالمانه در مواجهه با مسأله اعتیاد به مواد مخدر


01 آذر 1399 172 بازدید

ضرورت نگاه عالمانه در مواجهه با مسأله اعتیاد به مواد مخدر

 

دومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر صنعتی با هدف شناسایی زمینه های بروز اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و راهکارهای پیشگیری از آن در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی ، دکتر غلامرضا غفاری در سخنانی با اشاره به ضرورت نگاه عالمانه در مواجهه با مسأله اعتیاد به مواد مخدر و پیشگیری از آن، نقش دانشگاه را در پرداختن به این موضوع مورد تأکید قرار داد و افزود: دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می بایست علل و عواملی را که منجر به گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر می شود را مورد مداقه قرار دهند و در این راستا راهکارهای علمی و عملی به سیاستگذاران و برنامه ریزان ارائه دهند.

غفاری در ادامه با اشاره به اینکه کارکرد حوزه فرهنگی در دانشگاه ها و ستاد آموزش عالی در موضوع اعتیاد آگاه سازی است، اظهار داشت: در این راستا برنامه های متعددی در سطوح مختلف پیش بینی و به عرصه اجرا در آمده است.

وی افزود: نقش دانشگاه ها به واسطه مواجهه با نیروهای جوان و در معرض آسیب های اجتماعی، نقش پر رنگی است که این امر سبب گردیده تا در سال های اخیر مورد توجه تصمیم گیران و نهادهای مسؤل قرار گرفته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه با اشاره به اینکه رویکرد پیشگیرانه در مواجهه با پدیده اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، تأکید کرد: توجه به این رویکرد بسیار کم هزینه تر و کارآمد تر از سایر روش هاست.

وی ادامه داد: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با برخورداری از ظرفیت استادان و صاحب نظران مجرب می توانند نسبت به تولید دانش پیشگیری اهتمام ورزند خاطر نشان کرد: برگزاری این همایش در بعد ملی مقدمه ای است که می تواند توجه صاحب نظران در حوزه های مرتبط را به این امر جلب نماید تا در این راستا فعالیت نمایند.

غفاری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های مجموعه های دانشجویی افزود: در مسأله پیشگیری از مواد مخدر این مجموعه ها با ورود مسؤلانه و توأم با آگاهی و برنامه ریزی می توانند به عنوان بازوان کارآمد ایفای نقش نمایند.

وی گفت: متأسفانه باورهای غلط، سهولت در دسترسی و نیز وجود زمینه های اقتصادی و اجتماعی موجب گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر صنعتی و روان گردان شده است که برنامه های فرهنگی هدفمند می تواند در اصلاح باورها و نیز تقویت بنیه اجتماعی و فرهنگی آنان مؤثر باشد.

غفاری در پایان با قدردانی از اهتمام رئیس و مسؤلان دانشگاه اصفهان و نیز حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد: نتایج این همایش به عنوان یک دستاورد علمی به روز که حاصل مطالعات و تحقیقات دانشگاهی است، بتواند در برنامه ریزی ها مورد بهره برداری قرار گیرد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این همایش طی سخنانی با اشاره به شیوع مواد مخدر صنعتی در سال های اخیر اظهار داشت: کشور ما به دلیل قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص در منطقه و هم جواری با برخی کشورهای تولید کننده مواد مخدر، همواره در معرض آسیب های ناشی از آن قرار گرفته است.

دکتر امیر حسین یاوری افزود: علی رغم اقدامات و برنامه های متعددی که در سال های اخیر در مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است، ما نیازمند برنامه ریزی استراتژیک و راهبردی در این زمینه می باشیم.

وی با تشریح برخی اقدامات صورت گرفته از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر به منظور مقابله با مسأله اعتیاد در کشور اظهار داشت: اگر چه اقدامات مقابله ای چشم گیری در این خصوص صورت گرفته است ولی به دلیل سهولت دسترسی به مواد مخدر صنعتی شاهد شیوع نگران کننده این نوع از مواد مخدر به ویژه در میان جوانان هستیم.

یاوری توجه به موضوع پیشگیری از مصرف مواد مخدر صنعتی را بسیار با اهمیت توصیف کرد و افزود: رویکردهای نوین در موضوع پیشگیری باید در دستور کار قرار گرفته و در این مسیر دانشگاه ها می توانند نقش به سزایی ایفا نمایند.

وی در تبیین رویکردهای نوین در عرصه پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر خاطر نشان کرد: در رویکردهای نوین نقش استارت آپ ها و شتاب دهنده های دانش بنیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: بایستی دانش تولید شده در دانشگاه ها و مراکز علمی به خدمت در آمده و بتوانند در قالب استارت آپ ها در عرصه پیشگیری و اقدامات مقابله ای به کار گرفته شود.

وی افزود: در این راستا حمایت از ایده های استارت آپی مبتنی بر دانش روز مورد حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار می گیرد که یکی از آنها در ماه آینده فعالیت خود را آغاز می کند.

یاوری در پایان ضمن قدردانی از وزارت علوم و دست اندرکاران این همایش ابراز امیدواری کرد: صاحب نظران و فعالان دانشگاهی بیش از پیش در کمک به کنترل و کاهش پدیده اعتیاد به مواد مخدر گام بردارند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر جعفر شانظری دبیر این همایش هم در ابتدا گزارشی از روند برگزاری همایش ارائه کرد.

وی گفت: از ابتدای فراخوان این همایش 292 عنوان مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است و پس از داوری و ارزیابی 31 عنوان مقاله مورد پذیرش قرار گرفتند که نتایج این پژوهش ها در قالب کتاب منتشر می شود.

شانظری ادامه داد: از مجموع مقالات ارسالی 54 مقاله در حوزه علوم اجتماعی و مددکاری، 31 مقاله در حوزه روان شناسی و علوم تربیتی و 12 در حوزه علوم پزشکی بوده و بقیه در سایر شاخه های علمی مرتبط با همایش به رشته تحریر در آمده است.

وی در ادامه سخنان خود آموزش، پژوهش و فرهنگ را به عنوان سه ضلع اصلی جامعه بر شمرد که پرداختن به این اضلاع را زمینه ساز توسعه یافتگی و تمدن سازی دانست.

شانظری آسیب های اجتماعی را از موانع جدی فرا روی توسعه عنوان کرد و افزود: کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با تقویت و تکیه بر آن این ضلع قابل دستیابی است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: راهکارهای ارائه شده در چارچوب مقالات این همایش بتواند در راستای کمک به کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی منشاء اثر قرار گیرد.

گفتنی است: در این همایش تنی چند از پژوهشگران و صاحب نظران به ارائه مقالات و یافته های علمی خود در قالب سخنرانی و میزگرد تخصصی پرداختند.

 

 

 

نظرات کاربران 0 نظر