تلفن تماس : 82233260

نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کشور ۵.۳۹ درصد است


24 آبان 1396 133 بازدید

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کشور ۵.۳۹ درصد و مصرف تریاک همچنان در صدر مواد مخدر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی مویدی در دیدار با جمعی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس که در محل ستاد برگزار شد، گفت: در سال ۹۴، براساس پیمایش تنوع مواد در مصرف مواد روانگردان که با مشارکت دفتر تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزیستی در بین جمعیت هدف ۵۲ میلیون نفر و در حجم نمونه ۶۰ هزار نفر در کلیه مراکز استان‌ها مورد مطالعه و از هر استان ۵ شهرستان مورد بررسی قرار گرفت، نرخ شیوع اعتیاد ۵.۳۹ درصد در بین جمعیت ۱۵ الی ۶۴ سال اعلام شد.

وی افزود: از این میزان، نرخ شیوع مصرف مواد مخدر ‌در دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در سال تحصیلی ۹۳-۹۴، ۲.۱ درصد، دانشجویان دانشگاه‌های دولتی ۵.۶ درصد و در جامعه کارگری محیط‌های صنعتی در سال ۹۳، ۲۲.۳ درصد است.

قائم مقام دبیرکل ستاد گفت: طبق این شیوع‌شناسی با ۵۳.۲ درصد، ماری جوآنا و مشتقات آن شامل حشیش، علف و گل با ۱۱.۹ درصد، شیشه ۸.۱ درصد، هروئین ۷.۱  و کراک با ۳.۵ شایع‌ترین مواد مصرفی معتادان هستند که با توجه به این آمار، مصرف تریاک همچنان در صدر مواد مخدر است.

مویدی به اهم اقدامات ستاد پرداخت و گفت: اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، اولویت‌بخشی برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد، اتخاذ استراتژی واقع‌بینانه، تهیه و توزیع درسنامه پیشگیری از اعتیاد در مدارس، آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان ابتدائی، اجرای طرح توانمندسازی ویژه دانش‌آموزان مقطع دوم متوسطه و والدین آنان، کارکنان و معلمان مدارس، گنجاندن ۲ واحد درس اختیاری با عنوان «مهارت‌های زندگی» در جدول دروس دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی و کاردانی، ایجاد کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت، سرمایه‌گذاری در سیمای شبکه‌های استانی برای تنویر افکار عمومی و تجهیز و راه‌اندازی خانه‌های ورزش روستایی در ۱۵۵ روستای محروم بخشی از اقدامات ستاد در حوزه فرهنگی و پیشگیری است.

وی ادامه داد: معتقدیم هرچه قدر در خانواده و مراکز آموزشی اعم از مدرسه و دانشگاه سرمایه‌گذاری کنیم بهتر نتیجه خواهیم دید، کشورهایی هم که موفق به مهار اعتیاد شده‌اند، مباحث پیشگیری را از مقطع ابتدایی به کودکانشان آموزش داده‌اند.

مویدی با بیان اینکه نرخ شیوع اعتیاد در استان کردستان از میانگین کشوری پایین‌تر است، گفت: دبیر این شورا از افراد دلسوز در عرصه مبارزه با مواد مخدر است و تلاش خواهیم داشت در حد توان، انتظارات استان را برآورده سازیم.

نرخ شیوع اعتیاد در استان کردستان از میانگین کشوری پایین‌تر است​

همچنین سلیم کریمی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گفت: با بیان اینکه استان کردستان ۱۹ الی ۲۱ هزار معتاد دارد گفت: ۴ الی ۶ درصد این جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند.

وی افزود: سن معتادان استان ۲۵ الی ۵۰ سال و سطح تحصیلات آنان سیکل است، همچنین سن شروع مصرف مواد ۲۲ الی ۲۳ است و ۳۵ درصد از زندانیان استان به خاطر جرایم مواد مخدر در زندان هستند.

دبیر شورا با اشاره به افزایش کشفیات پیش‌ساز در استان گفت: این کشفیات نشان از ورود پیش‌سازها از شمال غرب به داخل استان دارد.

کریمی بیان داشت: کردستان دارای ۵۴ درصد حاشیه‌نشینی و سکونتگاه‌های غیررسمی است که اگر فکری برای آن نشود، در آینده نزدیک باعث به وجود آمدن مشکلات اجتماعی می‌شود.

وی در ادامه به انتظارات خود در استان اشاره کرد و افزود: افزایش اعتبارات ویژه در لایحه بودجه ۹۶ ، تعیین تکلیف ۸۰ درصد اعتبارات تفاهم‌نامه‌ای ستاد با دستگاه‌های اجرایی، تامین اعتبارات برای ایجاد فرهنگ‌سرا و خانه‌های سلامت در سکونت‌های غیر رسمی، تهیه بسته اجتماعی صیانت محور در ۳۰ محله شهری و روستایی، برگزاری کارگاه‌های تربیت متخصص پیشگیری از اعتیاد، تربیت متخصص مربیان ورزشی، طرح آموزش اصناف از انتظارت ما می‌باشد.

گفتنی در پایان این دیدار نمایندگان استان کردستان نیز اعتیاد را بزرگترین آسیب اجتماعی دانستند و بیان داشتند که اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی مانند یک رویداد ضد ارزشی  بنیان خانواده‌ها رامتزلزل می‌کند و عوارض و اثرات زیانباری بر سلامتی دارد که باید عوامل گرایش به سمت مواد مخدر را به صورت ریشه‌ای شناسایی کرد.

نظرات کاربران 0 نظر