نیازمند موقوفات جدید در حوزه‌های درمان و آسیب‌های اجتماعی


18 آبان 1399 35 بازدید

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یاریگران زندگی به نقل از مهر ، مدیر کل اوقاف استان کرمان با اشاره به اینکه نیازمند موقوفات جدید هستیم، گفت: علم و فناوری، درمان، آسیب‌های اجتماعی و امنیت حوزه هایی هستند که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند.

حجت‌الاسلام علی جلالی بیان داشت: وقف ماندگار و اثرات وقف همیشگی است.وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۸ هزار و ۱۰۰ موقوفه در استان کرمان وجود داشت، افزود: در حال حاضر در استان کرمان ۸ هزار و ۲۵۱ موقوفه وجود دارد که از این آمار ۷ هزار و ۳۳۲ موقوفه متصرفه (موقوفاتی که متولی ندارد یا برای موقوفه مشکلی پیش می‌آید) است، ۸۹۱ موقوفه غیر متصرفه و توسط متولیان موقوفات کارهایشان انجام می‌شود و ۲۸ موقوفه اشتراک الموقوفه هستند.

ایشان در ادامه گفت: هر موقوفه رقباتی دارد که جمع آنها ۷۵ هزار و ۴۳۹ رقبه می‌باشد که از این آمار ۵۰ هزار و ۸۳۴ رقبه مربوط به موقوفات متصرفه و

۲۴ هزار و ۴۹۱ مربوط به موقوفات غیرمتصرفه و مابقی اشتراک‌التولیه هستند.

جلالی تصریح کرد: بیشترین رقبه مربوط به مزرعه طهماسب‌آباد می‌شود که شامل ۱۴ موقوفه است هر کدام از موقوفات با نیت خیرخواهانه انجام شده که مرتبط با نیاز جامعه بوده است.

وی یادآور شد: نیات واقفان در چهار بخش دارای ۴ هزار نیت است از جمله نیات مذهبی (روضه خوانی، عزاداری، تعزیه‌خوانی…) که عمده نیات ما را تشکیل می‌دهد، دوم امورات خیریه (کمک به ایتام، کمک به تحصیل دانش‌آموزان بی بضاعت…)، سوم نیات اجتماعی (بیشتر فرهنگی است که امروز کمک به کاهش آسیب‌های اجتماعی، رفع آلام و گرفتاری‌ها و مشکلاتی که به نوعی متوجه افراد است)، چهارم زیارت (عتبات عالیات و امام رضا) است.

جلالی گفت: مهمترین نیات ما تعزیه و عزاداری برای اباعبدالله حسین (ع) است که عاشق اهل بیت بودن مردم کرمان را می‌رساند.

وجود ۲۱۸ بقعه و اماکن متبرکه در کرمان

وی ادامه داد: در استان ۲۱۸ بقعه و اماکن متبرکه داریم که تعداد بقعه‌ها ۱۰۰ بقعه و تعداد اماکن ۱۱۸ است که با دو شاخص کشوری و استانی سنجیده می‌شوند که در میان آنها ۱۴ بقعه شاخص کشوری (امامزاده صالح انار شاهزاده حسین جوپار و …) و ۲۲ شاخص استانی داریم که در همه مراکز یک مرکز به نام مرکز افق دایر کرده‌ایم.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان اظهار داشت: مرکز افق در سه بخش اجتماعی (تهیه جهیزیه، کمک به آزادی زندانیان و معمولاً بیشتر توجه ما به افراد اطراف امازاده‌ها هستند)، قرآنی و فرهنگی است.

وی افزود: علت شاخص بودن برخی امام زاده‌ها واسطه کم آنها به امام معصوم است، دوم فعالیت‌های فرهنگی آن بقعه، سوم مشهور شدن بقعه و چهارم کرامات بقعه است.

جلالی ابراز داشت: بر اساس ماده پنج قانون تشکلات و اختیارات اوقاف دستور نصب امین در موقوفات است؛ افرادی شایسته، دغدغه مند، جهادی و انقلابی به عنوان امین انتخاب و معرفی می‌شوند که مسئول یک یا دو موقوفه می‌شوند و امورات آن را انجام می‌دهند.

وی افزود: اولین اقدام در این زمینه در استان کرمان در اسفندماه سال گذشته عملیاتی شد و اولین هیئت امنای موقوفات با نیات حوزوی در استان اتفاق افتاد که فعلاً در استان کرمان است که این هیئت امنا متشکل از (نماینده ولی فقیه در استان، نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری و مدیرکل اوقاف می‌باشد) و کل موقوفاتی که در حوزه‌های علمیه بودند شناسایی شدند در اختیار هیئت امنا قرار گرفته است.

وی گفت: اقدام دوم طی یک سال گذشته انجام شد اقدام جهت سرمایه‌گذاری و ارزش افزوده برای موقوفات است ؛ لذا شرکتی راه‌اندازی کردیم که زیر مجموعه اوقاف و امور خیریه است. در سال جهش تولید، یک بخش در باغات پسته بوده که امسال نسبت به سال گذشته محصول پسته بیشتری برداشت کردیم، همچنین چهار استخر زده شده که برای آبیاری و پرورش ماهی استفاده می‌شود.

راه اندازی بازارچه اوقاف

جلالی گفت: در شهر کرمان به جهت جهش تولید و کمک به خانواده‌ها در هفته وقف بازارچه اوقاف تشکیل خواهد شد که در این راستا فاز دوم بازارچه شهرداری که نزدیک به هشت سال بلااستفاده بود را آماده کردیم. در حال حاضر ۲۴ مغازه راه‌اندازی شده که برای ۴۲ نفر به صورت مستقیم و ۴۰ نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال شده ضمن اینکه از مددجویان کمیته امداد استفاده خواهیم کرد و در کنار آنها از طلاب هم استفاده خواهیم کرد این بازارچه در سه شهرستان از جمله بم، سیرجان و راه‌اندازی خواهیم کرد.

جلالی یادآور شد: قرار است بخشی از کار تولیدی این بازارچه به پرورشگاه دیلمقانی داده شود به عنوان مثال آموزش و تولید سنگ‌های قیمتی در این مجموعه اتفاق بیفتد همچنین توسعه باغات پسته و نخیلات را به صورت جدی در دستور کار داریم که بخشی از کار هم به عنوان مشارکت با سرمایه‌گذاران خواهد بود.

وی به جذب سرمایه‌گذار اشاره کرد و افزود: ایجاد درآمد پایدار با رویکرد برگشت سرمایه در حداقل زمان برای ما اصل است که در این راستا دو کار در حال انجام است. اولین اقدام ایجاد پنل‌های خورشیدی است که در شهرستان راور در محل حوزه علمیه انجام دادیم ۸۰ کیلووات برقی که به مدار پیوسته و عمده کار ۸۰ کیلو وات برق دیگر نیز انجام گرفته است. همچنین در بخش دوم سرمایه‌گذاری نیز هر جا امکانش باشد از محل موقوفات و هر کجا لازم بود از مشارکت سرمایه‌گذار استفاده خواهیم کرد.

 

 

نظرات کاربران 0 نظر