یادداشتی به مناسبت روز سالمندان


10 مهر 1399 328 بازدید دانلود فایل پیوست

یادداشتی به مناسبت روز سالمندان 

این یادداشت را می‌توانید به صورت فایل پیوست شده نیز دریافت کنید 

گردآورنده : مهلا فرخزاد

شادکامی در سالمندان

 

سالمندی دوران حساسی از زندگی بشر است و توجه به مسائل و نیازهای این دوران ضرورتی اجتماعی است. هم چنین توجه به رفتارهای ارتقادهنده سلامت و کیفیت زندگی در سالمندان امر بسیار مهمی است .

راهکارهای مراقبتی و درمانی زمانی مفید و مؤثر است که کیفیت زندگی سالمندان را بهبود بخشد. به طور قراردادی سالمندی را از سن بالاتر از ۶۰ سال نام گذاری کرده اند.

در این سن افراد ممکن است با درد های جسمانی ، ترس ها ، سطح رضایت پایین از زندگی ، افسردگی و در نهایت کمتر شدن شادمانی روبه رو شوند .

آیا میان عدم شادمانی و بالا رفتن سن ارتباطی وجود دارد ؟

طبق مطالعات انجام شده ؛ یکی از فاکتورهایی که با کاهش شادمانی مرتبط است ، بالارفتن سن می‌باشد.

جالب است بدانید سلامت روانی و رضایت از زندگی نقش مهم تری نسبت به عوامل فیزیکی و مشکلات پزشکی و بالارفتن سن در سطح شادکامی افراد دارد. در نتیجه درمان این مشکلات ، سطح شادمانی را بالاتر میبرد .

از جمله عوامل دیگری که به بهبود شادمانی سالمندان کمک میکند ، فعالیت داشتن و ورزش کردن است.

سالمندانی که فعالیت جسمانی دارند، عملکرد بدنی بالاتری نیز دارند. از آنجاکه یکی از مؤلفه‌های کیفیت زندگی ؛ برخورداری از سلامت عملکرد بدنی است ؛ برخورداری سالمندان از این بُعد سبب کیفیت زندگی بالاتر خواهد شد. 

سالمندان فعال از لحاظ فعالیت جسمانی در مقایسه با سالمندان غیرفعال، انرژی و سرزندگی بیشتری دارند . 

مطابق نتایج بدست آمده ،فعالیت جسمانی احساس خوب‌بودن را به همراه دارد . درواقع انجام فعالیت جسمانی به ‌عنوان یک تفریح برای افراد محسوب می‌شود که با ایجاد شادی در سالمند همراه است و با اثرات فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی که در وضعیت روانی و هیجانی افراد ایجاد می‌شود اثرات خود را به‌ جا می‌گذارد.

با توجه به یافته‌های تحقیق حاضر ؛ پیشنهاد می‌شود خانواده‌هایی که سالمند دارند به مسئله ورزش و فعالیت بدنی سالمندان توجه داشته باشند و آنان را برای شرکت در برنامه‌های منظم فعالیت بدنی تشویق کنند. همچنین مسئولان و دست‌اندرکاران باید نسبت به فراهم‌کردن شرایط و امکانات دسترسی راحت برای فعالیت بدنی سالمندان اقدامات لازم را انجام دهند.

 

 

 

 منابع : 

 1.مقایسه کیفیت زندگی زنان سالمند فعال و غیرفعال با تأکید بر فعالیت‌های بدنی  

مجتبی احمدی۱، محمدعلی نودهی۲، محسن اسمعیلی۳، علی صدرالهی۴

2. Factors associated with happiness in the elderly persons living in the community

Database: Elsevier - ScienceDirect

Journal: Archives of Gerontology and Geriatrics - Volume 74, January 2018, Pages 83-87

 

نظرات کاربران 0 نظر