پژوهش ها و مطالعات

علل گرایش شدید خانم ها به ماده ی مخدر شیشه

چکیده

افزايش برخي تبليغات غيرقانوني و غيرعلمي در مراكزي همچون برخي ورزشگاه‌ها، آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي بدن‌سازي مبني بر اين كه «ماده‌اي به نام شيشه كه اعتيادآور نيست، براي دستيابي هرچه سريع‌تر به تناسب اندام مناسب است!» ، متاسفانه به دليل جذب برخي افراد به اين تبليغات كه از پايه غلط است، مصرف مواد محرك و روان‌گردان از جمله شيشه در ميان بانوان در حال افزايش است.

 قيمت پايين شيشه، در دسترس بودن آن، توزيع راحت تر و خلاء قانوني كه در ارتباط با برخورد با آن وجود داشت، موجب شد تا مصرف شيشه در كشور رايج شود، متاسفانه ابتدا درباره شيشه اين طور شايع شد كه اين ماده اعتيادآور نيست و حتي براي ترك هروئين و ترياك مي توان از آن استفاده كرد یا باعث لاغری و انرژی و بی خوابی می شود و همين باعث شد تا برخي افراد بيشتر از آن استفاده كنند اگر آگاهي مردم در اين زمينه اعتياد به محرك‌ها و روان‌گردان‌ها افزايش يابد، شاهد اين افزايش سوءمصرف نسبت به ماده فوق‌العاده خطرناك شيشه نخواهيم بود. اگر فرد شش ماه به صورت مداوم شيشه را مصرف كند، سلول هاي مغزي او به اين دليل كه قابليت تكثير ندارد، از بين مي روند و در طولاني مدت تبديل به يك بيمار رواني مي شود به طوري كه ديگر هيچ فعاليت اجتماعي ندارد و در بسياري موارد آنان را در بيمارستان هاي رواني بستري مي كنند.

 درمان به شیوه ماتریکس ، درمانی روانشناختی همراه با مداخلات ظریف و شامل جلسات متعدد مشاوره برای بیمار و خانواده است که هم بیمار و هم خانواده را در پیمودن مسیر درمان یاری می دهد . ماتریکس شامل یک تعهد درمانی برای بیمار و خانواده است که طی آن بیمار و خانواده اش متعهد می شوند که در جلسات حاضر شده و درمانهای رفتاری، شناختی، و ..... , و همینطور تستهای هفتگی را که روانشناس و روانپزشک در نظر گرفته اند را انجام دهند . جلسات ماتریکس از 12 تا 20 جلسه در نظر گرفته می شود.اگر با موفقیت به قطع مصرف مواد ادامه دهند در طول شش ماه از مراحل زیر گذر خواهند کرد:

 دوره علایم ترک (هفت تا چهارده روز اول) (قطع کامل مصرف مواد محرک)

  • دوره ماه عسل (چهار تا هشت هفته بعد از دوره علایم ترک) (که فرد خود را در حال بهبود و شرایط مطلوب گزارش میکند)
  • دوره دیوار (سه تا سه و نیم ماه بعد از دوره ماه عسل) (دشوارترین مرحله ی درمان و شش هفته پس از ترک شروع می شود و شش تا هشت ماه  به طول می انجامد و آمار بیشترین لغزش و عود در این مدت است و تمام علائم ترک در هفته ی اول با صورت بسیار شدید بروز میکند)


نویسنده

آزاده معتمدی، مهندس کامپیوتر نرم افزار و دبیر هنرستان آسودگی (آموزش وپروش شهرستان کاشان)

 

منابع

اولین همایش مخدرهاي صنعتي ـ دانشگاه اصفهان، 1392
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید