لازمه پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر، کار فرهنگی در جامعه است.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با بيان اينكه لازمه پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر کار فرهنگی در جامعه است، تاكيد كرد: همه مسئولان در سطوح مختلف دولتی و غیر دولتی بايد آموزش‌هاي مناسبي را براي خانواده‌ها با هدف پيشگيري از اعتياد فراهم سازند.


کبری خزعلی درگفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به پیامدهای گرایش زنان و دختران به اعتیاد گفت: سوداگران مرگ با انواع ترفندها كه یکی از آنها آرایشگاه‌هاي زنانه است، سعي دارند به بهانه زيبايي اندام و رژیم لاغری، موادی را در اختیار زنان و دختران قرار دهند كه به مرور آنان را به اعتياد آلوده کنند.


وی ادامه داد: از دیگر مواردی که سبب جذب دختران به سمت اعتیاد و مواد مخدر می‌شود شب بیداری‌های دوران امتحانات در زمان تحصيل است، در اینجا فرد به توصیه همسالان برای شب بیداری به سراغ مواد مخدر می‌رود و با توجه به اينكه اطلاعات کافی در این زمینه ندارد، سرانجام به اعتياد گرايش مي‌يابد و در آينده هزینه گزافی را بابت این موضوع در زندگي می‌پردازد.


عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان افزود: از دیگر عوامل گرايش زنان به اعتیاد، همراهی آنان با همسر معتادشان است، این مورد، علل و عوامل زیادی دارد، گاهی دیده شده فرد برای اینکه همسرش را به سوي خود جذب کند با وی همراهی می‌کند، گاهي نيز مرد بر زن به علت احساسات و عواطفي كه دارد، مسلط شده و او را به سمت مصرف موادمخدر سوق مي‌دهد، زن نيز به دلیل نیازی که به رابطه احساسی دارد و اینکه دوست دارد زودتر به زندگی عاطفی و شیرین دست پیدا کند، تسلیم عواطف شده و ناگهان متوجه می‌شود كه گرفتار مواد مخدر شده است.


خزعلی با تاکید بر لزوم آگاهی بخشیدن در پیشگیری از اعتیاد گفت: نیاز به آگاهی وسیع اجتماعی بسیار الزامی است؛ زیرا از آنجا که زنان به‌عنوان ستون و محور خانواده، نقش تعلیم و تربیت فرزندان را بر عهده دارند، متوسل شدن به این پدیده قطعاً در فروپاشی نهاد خانواده و در نهایت جامعه موثر خواهد بود.


وی افزود: تربیت در جامعه باید از مهدکودک‌ها و مدارس شروع شود، افرادي بوده‌اند که در مقاطع و درجات بالای اجتماعی قرار داشتند اما با یک بار لغزش، دیگر نتوانستند به جایگاه قبلی خود بازگردند و پس از مدتي در مشکلات روحی، روانی و... غرق شدند. بنابراین بیشتر از هر چیز باید روی مسئله پیشگیری، آگاهی‌بخشی و توانبخشی برای مبارزه با کوچکترین زمینه‌های نفوذ در این عرصه تمرکز کنیم.


نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای فرهنگی و اجتماعی زنان بيان داشت: لازمه پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر کار فرهنگی در جامعه است، باید از مسئولان در سطوح مختلف دولتی و غیر دولتی، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، وزارت آموزش و پرورش، انجمن اولیا و مربیان مدارس، مساجد و... بخواهيم که برای خانواده‌ها آموزش‌های مناسبي را تدارك ببينند تا بتوان هم خانواده‌ها را از آسیب‌ها آگاه کرد و هم جايگاه و حرمت زن را در خانواده حفظ كرد.


خزعلي تصريح كرد: زن نبايد در همراهی با همسر معتادش دچار لغزش شود بلكه بايد بتواند نقش امر به معروف را ايفا كند. او بايد بداند اگر همسر را در این راه همراهی کند در گناه تبانی کرده است، همچنان که در قرآن آمده است: "وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ" بدین معنا که برای گناه هیچکس حق ندارد همکاری کند، ولو همسر، ولو پدر، ولو فرزند.


وی ادامه داد: در اینجا مسئله اعتیاد فریب خوردن و تسلیم شدن است، وقتی زن از وظیفه خطیر خود آگاه باشد می‌تواند هم جلوی یک منکر و گناه را بگیرد و هم کانون خانواده را حفظ کند. این مدیریت را خداوند در نهاد زنان با عواطف سرشار قرار داده است كه اگر همسری در جهت منکر حرکت کرد، هم در کانون خانواده سالم بماند و هم خانواده را در جهت درست مدیریت کند و در عين حال همسرش را از منجلاب اعتیاد برهاند.

 

منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر