والدين با ايجاد "احساس امنيت" مانع از گرايش فرزندان به آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شوند.

 

یک روانشناس بالینی با تأکید بر لزوم بسترسازی مناسب برای تربیت فرزندان در خانواده گفت: اگر فرزند در خانواده احساس "شخصیت" و "امنیت" كند، به سمت آسیب‌هاي اجتماعي نمی‌رود.

دکتر نصراله منصوری در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، آسیب‌ها و بزه‌های اجتماعی را به يكديگر مرتبط دانست و گفت: در بسياري از موارد، وقتی با کسانی که مرتکب بزه شده‌اند، صحبت می‌کنیم اکثراً به این نکته اشاره می‌کنند که در محیط خانواده، بحث و درگیری داشتیم و پدر و مادرمان باهم مشکل داشتند و خانه، تبدیل به میدان جنگ شده بود و ما نيز "احساس امنیت" نمی‌کردیم.

وي تصريح كرد: افرادي كه در چنين محيط‌هاي خانوادگي پرتنشي بزرگ مي‌شوند، معمولاً دچار اختلال روانی و افسردگی می‌شوند و همین بیماری‌ها می‌تواند این افراد را به سمت و سوي آسيب‌هاي اجتماعي از جمله اعتیاد سوق دهد.

اين روانشناس باليني ادامه داد: احساس امنیت از خود امنیت بالاتر است یعنی انسان احساس کند در مأمنی امن قرار دارد، امیرالمؤمنین علی (ع) نيز می‌فرمایند: "آنچه را فرد در کودکی می‌آموزد، مانند نقشی است که روی سنگ حک می‌شود." بنابراین كودكان حالات عصبانیت، نزاع‌ها و هر کار خلاف و ناهنجاری را در حافظه خود نگه می‌دارند.

منصوري ادامه داد: منزلی که در آن انواع اختلاف‌ها و آسیب‌ها از جمله استعمال مواد مخدر توسط والدین در آن انجام شود جای امنی برای فرزند محسوب نمی‌شود؛ چرا كه یکی از عواملی که می‌تواند زمینه‌ساز اعتیاد در فرزندان باشد، اعتیاد پدر و مادر یا هر دو آن‌ها است. بچه‌ها این اعمال را نظاره‌گر هستند و آن‌ها را تکرار می‌کنند. این رفتارها با یکدیگر مرتبط هستند و گاهی ممکن است در اثر استعمال مواد مخدر توسط فرزندان خروجی بدی را به نام "خودکشی" در این خانواده‌ها شاهد باشیم.

وی با بيان اينكه یکی از عوامل اثرگذاری که انسان را به مسئله "نهیلیسم" و "پوچ‌گرایی" می‌رساند، اعتیاد است. گفت: اگر فرد در کنار اعتیاد، افسردگی و اضطراب داشته باشد، مصرف مواد مخدر در فرد افزايش مي‌يابد. وقتی هم كه میزان مصرف مواد به اوج برسد خطر در معرض قرار گرفتن فرد به اقدام خودکشی بیشتر مي‌شود.

اين روانشناس تصریح کرد: اگر بخواهیم جامعه از این آسیب‌ها دور باشد، باید ابتدا بسترسازی مناسب در منزل و در خانواده ایجاد شود و پدر و مادر بفهمند چگونه زندگی می‌کنند و چگونه با فرزندشان رفتار می‌کنند. اگر کار خلافی می‌کنند مثلاً مصرف مواد مخدر دارند، آن را کنار بگذارند و به فرزندانشان، از نظر شخصیتی و تربیتی توجه كنند تا احساس شخصیت و امنیت در او به وجود بيايد.

منصوري با تأکید بر لزوم پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بیان داشت: باید آگاهی مردم را نسبت به عوارض اعتياد افزايش دهيم و با کمک همه مسئولان نهادها و مردم در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد قدم برداریم تا بتوانیم انسانی را از آسيب‌ نجات دهیم.

 منبع: روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر