مبارزه با مواد مخدر نيازمند کاری فرابخشی و جمعی از سوي همه نهادهاي كشور است.

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مبارزه با مواد مخدر یک پدیده تک متغیره و تک مؤلفه‌ای نیست بلكه نیازمند کاری فرابخشی، جمعی و ملی از سوي همه نهادها و سازمان‌هاي کشور است.

به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، دكتر اسکندر مؤمنی در دومین کنگره مددکاری اجتماعی و تاب‌آوری اجتماعی با بیان اینکه 55 علت طلاق‌ها و جرائم ۷۰ درصد زندانیان به شکل مستقیم و غیرمستقیم به مواد مخدر مربوط می‌شود، گفت: بیش از ۴۰ درصد جرائم این افراد به شکل مستقیم و ۳۰ درصد به شکل غیرمستقیم مرتبط با مواد مخدر است.

وي افزود: بسیاری از بیماری‌های واگیردار منشأ مواد مخدر دارند و بسیاری از جرائم عمومی و علت فروپاشی بسیاری از خانواده‌ها مواد مخدر است؛ به این ترتیب می‌توان گفت مواد مخدر در رأس آسیب‌های اجتماعی قرار دارد.

دبيركل ستاد با بیان اینکه راه حل مشکل مواد مخدر عمومی و اجتماعی است، بيان داشت: مبارزه با مواد مخدر یک پدیده تک متغیره و تک مؤلفه نیست که با یک تصمیم و توسط یک نهاد ساماندهی شود، بلکه نیازمند کاری فرابخشی، جمعی و ملی از سوي همه نهادها، سازمان‌هاي کشور و مردم جامعه است و همه باید برای ساماندهی آن تلاش کنند.

مؤمنی تصریح کرد: تصمیم فردی و اقدام یک سازمان به‌تنهایی در حوزه مبارزه با مواد مخدر کارایی ندارد و همه حوزه‌ها باید با هم پیش بروند و برای کسانی که معتاد شده‌اند پشتوانه‌های نوینی ایجاد کنیم تا به سوي درمان خود گام بردارند.

وی افزود: مؤلفه دیگر نیز دیپلماسی ما در سطح بین‌المللی است که البته به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم به طوریکه در اجلاس اخیر وین کشورهای دیگر به این نکته اذعان داشتند، اگر چه ما به تشکر این کشورها نیاز نداریم اما جمهوری اسلامی به تنهايي در خط مقدم مبارزه قرار دارد و آن‌ها بايد به مسئوليت خود در مبارزه جهاني با مواد مخدر عمل كنند.

دبیرکل ستاد همچنين با بيان اينكه شرایط کشور ما در حوزه مواد مخدر به‌گونه‌ای است که تولید مواد در همسایگی ما روز افزون است، بيان كرد: در سال ٢٠٠٠ تولید مواد مخدر٢٠٠ تن بود که این مقدار تا پایان سال ٢٠١٧ بیشتر از ۵٠ برابر شد و به ١٠ هزار تن رسید.

مؤمنی تصريح كرد: این اتفاق هم‌زمان با استقرار آمریکا در منطقه افغانستان بوده و اين شرايط در واقع با حمایت کشورهای فرامنطقه و آمریکا در منطقه پدید آمده است و امروزه نيز شاهد افزایش لابراتوارها و تولیدات مواد مخدر در کشورهای همسایه هستیم.

وی با بیان اینکه سهم هر فرد در پیشگیری از اعتیاد باید مشخص شود، گفت: مبارزه و درمان تنها ما را به نتیجه نمی‌رساند و حتما باید پیشگیری، کاهش تقاضا، بازدارندگی افراد و جامعه و همچنین تاب‌آوری اجتماعی محقق شود تا بتوانیم اعتیاد را ساماندهی کنیم.

دبیرکل ستاد به نقش مهم مددکاران اشاره کرد و افزود: در این میان مددکاران نیز نقش مهمی دارند و باید تلاش کنیم تا وضعیت فعلی را ساماندهی کنیم.

مومنی در انتها گفت: شرط فعلی ساماندهی و رسیدگی به معتادان متجاهر فعلی و درمان آن‌ها مهارت‌آموزی است و صیانت اجتماعی آنان این است که معتاد جدیدی اضافه نشود و راه حل آن نیز هماهنگی بین‌بخشی است.

منبعروابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر